Maserati Boomerang returnerer til auksjon, selger for store penger

Video: Maserati Boomerang returnerer til auksjon, selger for store penger

Video: Chantilly Sale Highlight: 1972 MASERATI BOOMERANG 2024, April
Anonim

På samme måte som det klassiske australske våpenet som er designet for å komme tilbake etter at du har kastet det, fortsetter Maserati Boomerang å komme tilbake i søkelyset etter mer enn 40 år. Denne enestående klassiske konseptbilen ble opprinnelig utformet som en showbil for Maserati og ble først debutert på Turin Auto Show i 1971 uten en motor eller et løpearbeid.

Maserati Boomerang returnerte på Geneva Autoshow i 1972, og denne gangen var det en løpende, street legal vehicle som inneholdt en 4,7 liter V8 motor med 310 hestekrefter lånt fra Maserati's Bora. Bora var en superbil i begrenset utgave laget på 1970-tallet som hadde en topphastighet på 171 miles per time.

Getty Images
Getty Images

Boomeranget ble stylet av Giorgetto Giugiaro og inneholdt også et luksuriøst interiør, som inneholdt et ratt som faktisk roterte rundt bryteren og instrumentklyngen. Dette enestående kjøretøyet ble hovedstøt på mange bilutstillinger og utstillinger i løpet av 1970-tallet, til den ble solgt til en privat samler i Spania. Boomerang ble solgt igjen i 1980, og denne gangen ble det restaurert. Den kom tilbake igjen i 1990 i Paris, hvor Giugiaro signerte bakenden av bilen som kan ha økt sin verdi.

Bilen ble solgt igjen til noen i Frankrike som hadde den fullstendig restaurert for veibruk. Denne engangsbilen returnerte igjen og ble kåret til "Best of Show" i Monte Carlo, Monaco i 2012 og på Paris Motor Show i 2014. Boomerang ble også omtalt i en serie av Louis Vuitton-utskrift og videoannonser samme år.

Boomerang har returnert en gang til og byttet hendene igjen på "The Chantilly Sale" i Frankrike den 5. september 2015, da den ble fakturert som en signatur konseptbil på 1970-tallet. Philip Kantor er Bonhams europeiske leder for motorsport og sa at Boomerang "… var den første bilen i sin tid for å skape en så sterk, vinkelformet setning. Det regnes av mange som en av de mest bemerkelsesverdige designene fra det 20. århundre og «bestefar» til Volkswagen Golf Mk 1. Boomerang har blitt vist på mange verdensklasse arrangementer, inkludert utstillinger og concours d'élégance som Villa d'Este og Pebble Beach, og er nå tilbudt på Bonhams første noensinne salg i Chantilly."

Så hvor mye lagret dette, en ender Maserati ender med å selge for? En privat samler kjøpte Boomerang for 3,7 millioner dollar. Til den prisen kan det være lite sannsynlig at denne Boomerang kommer tilbake til rampelyset for en stund.

Anbefalt: